Picture of Partsalki Team

Partsalki Team

Доза Tips & Tricks

Кога да сменим летните гуми със зимни?

При ниски температури, летните гуми се втвърдяват и свиват. Често грайферът започва да се напуква, а това ги прави практически неизползваеми. Това е трайна повреда, която налага смяната на гумата, а шофирайки с гуми в такова състояние, на сняг, е дори предпоставка за ПТП...

Смяната на летни със зимни гуми и обратното, определено е задължителна, ако искаш да имаш постоянен контрол върху автомобила, независимо от условията на пътя. Зимните гуми са изработени с различни материали и добавки от летните, което допринася за цялостната устойчивост на автомобила при ниски температури. Летните гуми, от своя страна имат различни свойства, за да помогнат управлението на автомобила в топло време, както и по време на дъжд.

Кога да сменя гумите?

Обичайно, добър момент за смяна на летните със зимни гуми е когато температурите паднат под 7-8 градуса по Целзий. Дори ако през деня температурите са по-високи, ако използваш колата главно в по-студените сутрини и вечери, то е добре да помислиш за смяна на гумите.

Зимните гуми са направени от различен материал, който не се втвърдява при студено време, както летните гуми. Освен това, зимните гуми имат различен тип грайфер, както и множество “прорези”, които се разширяват докато гумата се търкаля, премахвайки част от снега от контактната повърхност, което допринася за контрола на автомобила.

Имай предвид, че карайки със зимни гуми през лятото и обратното, уврежда гумите и намалява тяхното качество и води до по-скорошна смяна. Карайки с грешните гуми, също увеличава пътя за спиране, както и вреди на устойчивостта на автомобила на пътя при потегляне, завиване и различни маневри. По същия начин – когато температурите се вдигнат над 7 градуса по Целзий, зимните гуми е добре да се заменят с летни.

Обичайно, моментът за смяна на гумите е началото до средата на Октомври. Добре е да планираш смяната от рано, за да избегнеш огромните опашки от чакащи пред сервиза 🙂

Защо границата е 7 градуса по Целзий?

Летните гуми се изработват от по-мека каучукова смес. Това им позволява да генерират по-добро сцепление за високо представяне на пътна настилка, спрямо други видове каучукови смеси. По-меката каучукова смес обаче, е предназначена за употреба при определени температури. Над 7 градуса по Целзий съединението генерира добро сцепление и става меко.

С повишаването на температурата до стандартните 30-40 градуса, в разгара на лятото, работната производителност на гумата се увеличава. Не е случаен фактът, че много шофьори на спортни коли, затоплят гумите на автомобила преди да влезнат в състезание.

Под границата от 7 градуса по Целзий, летните гуми губят своята производителност – каучуковата смес от мека става по-твърда и не толкова гъвкава. Този процес се описва като „стъклен преход“ – при него функционалността на гумата драстично намалява.

Увреждат ли се летните гуми при употреба в зимни условия?

При ниски температури, летните гуми се втвърдяват и свиват. Често грайферът започва да се напуква, а това ги прави практически неизползваеми. Това е трайна повреда, която налага смяната на гумата, а шофирайки с гуми в такова състояние на сняг, е дори предпоставка за ПТП. Грайферите може да се откъснат от повърхността на гумата и да причинят трайни щети. Автомобилите с по-голяма мощност, от своя страна, в такава ситуация губят бързо сцепление и може да аварират.

Ако гумата обаче се запази без пукнатини и поражения по грайферите, процесът на „стъклен преход“ може безопасно да бъде обърнат и гумите да бъдат използвани отново през лятото. С вдигането на температурите над 7 градуса каучуковата смес се възстановява в обичайното си състояние и летните гуми могат да бъдат използвани отново.

Ето защо при излизането от температурния диапазон на летните гуми, е добре да поставите зимни или всесезонни гуми. Това ще гарантира стабилността и безопасността при шофиране в по-студените атмосферни условия.

Как да съхранявам гумите?

Съхранението на летните гуми също следва да бъде съобразено с температурата на тяхното функциониране. Те могат да бъдат съхранявани в специално направени за целта калъфи, в затворени помещения с положителни температури. По този начин може да бъдете сигурни, че ще предотвратите възникване на повреди.

При предстоящата смяна на зимните гуми с летни, след като е изтекло време, в което те са били съхранявани, е добре те да бъдат инспектирани от специалист, преди или по време на монтажа.

Кои зимни гуми да избера?

За улеснение на потребителите, за щастие всички гуми се изпитват преди да навлезнат на пазара. Един такъв тест е ADAC тестът, който по-долу споделяме. Източник – https://www.e-gumi.com/

В тазгодишния ADAC тест на зимни гуми бяха изпитани 18 модела от размер 225/50 R17. Списъкът с автомобили, които могат да ги използват, е колосален и ще ни отнеме часове, за да изброим всички модели. Най-изненадващо Dunlop Winter Sport 5 постигна най-добър резултат заедно с Michelin Alpin 6. Тук общо взето всички се справят добре, изключвайки гумите на Goodride и LingLong, получили катастрофални оценки. Имайте го предвид, когато смятате разходите с нашия калкулатор за гуми.

Отличниците

Споменахме вече основните имена. Dunlop Winter Sport 5 е доста стар модел, но пък има отличен контрол и много ниско съпротивление. И най-нисък разход на гориво. Michelin Alpin 6 е без никакво съмнение по-добрата гума за суха и мокра зима, но отстъпва в снега и леда. А освен това има допълнителен плюс, защото се изтърква най-бавно. Сестринската гума на Dunlop – Goodyear UltraGrip Performance+ – се класира на трето място. Изоставането е заради по-слабото представяне на сухо. Просто контролът не е толкова добър, колкото при отличниците по-горе.  

Почти отличниците

BFGoodrich g-Force Winter 2 трябва да бъде спомената на първо място. Дефакто един критерий праща гумата в тази категория, а не в горната. Изключително убедително представяне на суха настилка за втория бранд на Michelin. Проблемът е, че на мокро представянето не е толкова добро. Напълно на обратния полюс са резултатите за Continental WinterContact TS 860 – супер на мокра настилка и слабо представяне на суха. 

На опашката

Тук са споменатите по-горе модели с проблеми. Linglong Green Max Winter UHP – много слабо представяне на мокра настилка. Goodride Z507 – изтъркват се много бързо. Тоест за тези модели трябва внимателно да прецените къде и кога ще ги използвате. Оценката на ADAC е “незадоволителна”. С тези два модела на тест пилотите им е отнело 25 секунди по-дълго, за да минат през пистата.

Картинката не може да има празен alt атрибут; името на файла е adac-testove-zimni-gumi-225-50-r17-1024x640.png

В заключение

Смяната на гумите през сезоните определено е важна, а също е индикатор за добра пътна култура. Със сигурност има ползи от това, а при правилна употреба и съхранение, един чифт гуми могат да изкарат до 4 сезона. Дори да ни се налага да закупим два чифта гуми накуп (например, когато купуваме кола на старо), то инвестицията винаги се отплаща. Сигурността на пътя е най-важния компонент при шофирането, затова навременната смяна на гуми, както и редуването на летни със всесезонни/зимни гуми, е приоритет.
Шофирайте разумно и винаги с подходящите за сезона гуми.

А за красотата на гумите на автомобила можеш да разчиташ на Спрей за Гуми Парцалки, който ще намериш в магазина ни.

Сподели ни с приятел!

Facebook
Twitter
Reddit
Email

Намери ни в социалните мрежи