Picture of Partsalki Team

Partsalki Team

Доза Tips & Tricks

Как да подготвя автомобила за зимния сезон? 5 важни елемента.

Представи си сега... зима! Минусови температури, всяка капка вода по автомобила, вътре в автомобила - замръзнала... Всички дупчици, улеи и отвори на купето - вледенени. Гумите - камък, уплътненията - по-голям камък. Толкова студено, че дори Дядо Коледа решава да остави празника за по-благоприятно време (ако може някъде към Август)...

С настъпването на зимния сезон и бавната, но сигурна промяна в температурите, съвсем скоро ще озовем сред килим от бял, пухкав сняг. Колкото и приятен да е зимния сезон, а за някои дори забавен и очакван (тези със среднощните разходки по Витоша 😉 ) – той не бива да се подценява.

Зимата определено е изпитание, както за шофьора, така и за автомобила. Само си представи, ден след обилен нощен снеговалеж – киша, лед и сол навсякъде. Всичко това в комплект с минусови температури и куп сняг по колата. Естествено, тук късметлии са хората с покрити паркоместа и гаражи, на които не се налага да отделят по 15 минути за почистване на колата от обилния снеговалеж, а и да размразяват шофьорската врата само за да я отворят.

Независимо от кой тип хора си, обаче – има основни правила в грижата на автомобила, на които е добре да обърнеш внимание непосредствено преди зимния сезон. Полагането на елементарна грижа преди зимата, определено може да ти спести главоболия и споменаване на “майки”, “лели” и т.н., 🙂 докато се молиш да успееш да отключиш и влезнеш в автомобила..

Колата е съвършено конструирана, за да устоява на всякакви условия

Представи си лятото – слънце, пек, жега, чести темпаратури над 35 градуса. Лаковото покритие бавно, но сигурно се изпича на слънцето, уплътненията около прозорците се размекват, влизаш вътре и припадаш… 95 градуса на въздуха (не се шегуваме – виж статията ни за кожения салон). Колата, обаче е без грешка – след 15 минути на климатик, вече се возиш комфортно към плажа, мечтайки си да намериш малко сенчица по някое вековно дърво.

Представи си сега… зима! Минусови температури, всяка капка вода по автомобила, вътре в автомобила – замръзнала…
Всички дупчици, улеи и отвори на купето – вледенени. Гумите – камък, уплътненията – по-голям камък.
Толкова студено, че дори Дядо Коледа решава да остави празника за по-благоприятно време (ако може някъде към Август)…
Гледаш подкалника и праговете на вратите – пълни с киша от предходния ден, която в момента така е замръзнала, че е на път да бъде обявена за фосил от преди 3000 години и изложена в някой музей.
Поглеждаш си вратата – стабилно покрита с лед, запечатана като гробница на някой фараон от Египет.
Върху покрива и капака – връх Еверест, дори виждаш базовия лагер на няколко котки в основата, докато част от групата бедства по-нагоре, опитвайки се да достигне върха. Абе… ако си гледал филма Еверест – сещаш се…

Западния склон на вр. Еверест

Почваш да ринеш сняг – трябва да имаш поне 30см “прозорче” на предното стъкло, за да се придвижиш успешно до границата, а от там да емигрираш в Рим, където сняг, рядко пада. (чистете си цялото стъкло, хора!). Готов си със снега, разкарал си котките, буците киша вече са в историята и се захващаш със стъргалката за лед.


Междудругото – само ние ли изтръпваме, когато се налага да я ползваме? Мислиш ли, че всяко движение е потенциално прекрасна драскотина “от калник до калник”? Доста варварско, но се налага понякога – особено, ако вратата е замръзнала и се мъчиш да я отвориш.
Както и да е… отваряш вратата, си чуваш, че уплътненията са се превърнали в тиксо, дори издават подобен звук. С две думи работата не е на добре… дано поне стъклото не е замръзнало отвътре!

Как да го предотвратя?

С няколко прости, но ефективни стъпки! По-долу сме включили няколко задължителни и няколко препоръчителни мерки, които ще ти спестят повечето главоболия през зимата.

Тази снимка показва шофьор, който се е погрижил за колата и си кара без главоболия 😉

Уплътненията на вратите, панорамата, багажника, прозорците

Минусовите температури и замръзването са враг номер 1 на всички уплътнения по автомобила. С времето материала остарява и под влиянието на атмосферните условия, губи своите свойства – започва да не уплътнява съвсем добре, започва да пропуска по малко вода и прах.
Последиците от това са по-шумен и не толкова комфортен автомобил – особено на дълъг път, когато шумът е значително повече отколкото в града. С времето гумените уплътнения се напукват и дори могат да се скъсат. Именно затова – изключително важно е да се използва автокозметика, която щади тези уплътнения – например Спреят за стъкла, който има директен контакт с тях. Домакинският еквивалент няма тези свойства и в повечето случаи съдържа прекалено агресивни съставки, които допринасят за увреждането на уплътненията.

Преди зимата, пък, е задължително да се напръскат със силиконов спрей, който ще формира тънък слой и ще ги предпази, както от замръзване, така и от напукване.

Пантите на вратите

Пантите на вратите са може би един от най-пренебрегваните елементи, когато става дума за поддръжка. Тези панти са стабилни парчета метал, които са директно изложени на атмосферните условия. Отделно от това са и важен елемент в автомобила с постоянно движение и триене при отваряне и затваряне на вратата. Със сигурност си чувал коли, на които вратите им скърцат.. не искаш да си от тези хора, нали?

Изключително простия процес по нанасяне на WD40. 2022г. – оцветено

За целта, два пъти в годината можеш да правиш едно изключително лесно упражнение, което отнема по-повече от 2 минути. Взимаш си WD40 или заместител от най-близкия магазин, отваряш вратата и напръскваш. Ако се стече по вратата – не се притеснявай, извади #парцал9 от Кутията за Интериор и забърши остатъка. Малкото количество смазка на пантите на вратите удължава живота им, гарантира, че ще се безшумни и най-важното – няма как да замръзнат през зимата.

Гумите

Може би е клише – но все пак е добре да провериш гумите преди зимния сезон. Независимо дали си със всесезонни или имаш зимен и летен комплект е добре да се увериш, че са в добро състояние преди всяка смяна. Имат ли напуквания? Липсват ли им парчета от грайфера? Дали са износени равномерно или дали случайно няма някой балон по страничния борд? Гумите са единствения контакт на автомобила с пътя и гарантират, както твоята безопасност, така и най-доброто представяне на пътя от страна на автомобила.

Ако все още не си чел какво мислим по темата със зимните гуми – виж тук.

Акумулатора

Без значение, дали колата ти е с дизелов или бензинов мотор (за електричките нямаме наблюдения, наистина), то акумулатора е едно перо, което задължително трябва да провериш преди зимата. С падането на температурите, тока в акумулатора намалява и неговото правилно функциониране е подложено на сериозен тест.

Нормални показания на акумулатор в покой

Това, което можеш да направиш е да замериш акумулатора с мултицет, за да си сигурен в неговата ефективност. Мултицет има в почти всяка железария и за нас е задължителен елемент в багажника на колата – спасявал ни е неведнъж. Работата с него е елементарна – в повечето случаи мултицета има два кабела – червен и черен, както и съответните входове на самия уред. Червеното отива на “плюса” на акумулатора, а черното – на “минуса”. Препоръчително е да се измерят три показателя:

  • Мерене на напрежението в покой – Локализираш акумулатора, в повечето случаи е под предния капак, а на някои автомобили е в багажника. Пускаш мултицета на най-близката, по-голяма стойност до тока, който ще мериш. В случая акумулатора е 12V, тоест включваш мултицета на 20V. Слагаш червения кабел на “плюса”, а черния на “минуса” на акумулатора. Ако видиш цифри от порядъка на 12.5V до 12.7V, то акумулатора е в перфектно здраве. Възможно е да видиш и по-ниски стойности, което означава, че акумулатора е по-малко зареден. Причините за това могат да са няколко – алтернатора на автомобила не зарежда правилно или не си шофирал колата скоро. Възможно е и акумулаторът да е за смяна. Във всички случаи са необходими допълнителни тестове, а понякога и тестово зареждане със зарядно за акумулатор и повторно замерване.
  • Мерене на напрежението при палене на автомобила – Същата “схема” на кабелите – червено с червено и черно с черно. Хващаш помощник, който да запали колата, докато ти следиш показателите или пускаш камерата на телефона на видео и отиваш да палиш. Показанията не трябва да са под 11.5-11V. Ако видиш стойности около и под 10V, почти сигурно е, че някоя клетка е заминала и трябва да тичаш до магазина за нов.
  • Напрежение след запален двигател – същото мерене, а напрежението трябва да е около и над 14V. Всичко по-ниско може да говори за проблем със зареждането на акумулатора от автомобила. Дали е алтернатор, някои “интелигентен” модул – това трябва да се установи с диагностика на автомобила. Няма да се разпростираме в този сценарии, т.к. има доста специфики при повечето автомобили.

Определено се отплеснахме малко, но схващаш идеята – за да си сигурен в автомобила си е необходимо да го поддържаш и да му обръщаш внимание. Макар че някои стъпки в поддръжката са чисто козметични, то други рефлектират директно върху поведението на автомобила на пътя, сигурността на пътниците и доколко можеш да разчиташ на колата си. А, ако, сме пропуснали нещо по темата – пиши ни! Ще го добавим към статията 🙂

Това е – 5 неща, които да провериш преди падането на първия сняг!
Все пак, не искаш да тръгнеш към Боровец по празниците и да закъсаш някъде, защото си с неподходяши гуми или акумулатора ти е паднал и не можеш да запалиш, нали? А, като заговорихме за празници… само ще подшушнем, че скоро може да очакваш коледни комплекти за подарък в магазина!

Сподели ни с приятел!

Facebook
Twitter
Reddit
Email

Намери ни в социалните мрежи